Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Ev Usulü Kokoreç Nasıl Yapılır?
Ev Usulü Kokoreç Nasıl Yapılır?
17.09.2020 00:00:00

Türkiye’de en sevilen sokak lezzetleri arasında yer alan kokoreç normalde ince bağırsak kullanılarak yapılır. Fakat evde yapılan kokoreçlerde işkembe ya da kuzu eti kullanılabilir. Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın malzemenin taze ve doğal olmasına dikkat etmek gerekir. Buna ek olarak malzemeleri tarife başlanmadan önce süte yatırıp bekletilmelidir. Böylece yapılan kokoreç daha yumuşak ve lezzetli olacaktır. Ayrıca kokoreç için önemli olan nokta baharat kullanmaktır. Baharatların taze olması kokoreç lezzetinin daha fazla olmasını sağlayacaktır. Özellikle kekik taze olduğunda hayranlık uyandıracak lezzet meydana getirir. Bunun için limon kekiği ya da dağ kekiği kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak kokorecin içerisinde acı pul biber ve taze kırmızı biber atılabilir.

Ev Usulü Kokoreç İçin Gerekli Malzemeler

Ev usulü kokoreç için gerekli malzemeler şu şekildedir:

- 500 gram kuzu işkembesi

- 5 adet sivri biber

- 2 adet domates

- 1 tatlı kaşığı kekik

- 1 tatlı kaşığı kimyon

- 1 tatlı kaşığı tuz

- 1 tatlı kaşığı acı kırmızı pul biber

Ev Usulü Kokoreç Yapılışı

Ev usulü kokoreç yapılışı için ilk olarak kasaptan alınan işkembeler sıcak su ile dikkatli ve titiz şekilde temizlenir. Daha sonra işkembe küp küp doğranarak ya da bütün haliyle düdüklü tencereye atılır ve içerisine üzerini geçecek kadar su eklenir. İşkembenin düdüklü tencerede pişme süresi yaklaşık kırk beş dakikadır. Eğer kuzu işkembesi haşlanmadan önce doğranmadıysa haşlama bittikten sonra kuşbaşı doğranır ve tavaya alınarak kavrulur.

Kokorecin harç kısmını hazırlamak için domatesler robottan geçirilir. Sivri biberler ince ince doğranır ve hazırlanan bu malzemeler tavada kavrulmakta olan kokorecin içerisine ilave edilir. Ardından kokoreç suyunu çekene kadar iyice pişirilir. Pişme sırasında ara ara karıştırılarak malzemelerin iyice harmanlanması sağlanır. Böylece yemek daha lezzetli hale gelecektir. Malzemeler piştikten sonra kokoreç taze ekmeğin arasına koyularak servis edilebilir. Önerilere göre kokoreç ne kadar ağır ateşte pişerse o kadar güzel olacaktır. Bu nedenle pişirme esnasında ateşi kontrollü kullanmak yarar sağlayacaktır.   

Diğer İçerikler