Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Fırında Sütlaç Tarifi
Fırında Sütlaç Tarifi
23.09.2020 00:00:00

En sevilen sütlü tatlılar arasında yer alan fırında sütlaç hem lezzeti hem de görüntüsüyle insanları kendine hayran bırakmaktadır. Evdeki malzemelerle fırında sütlaç yapmak mümkün olup yapılış aşamasında bazı püf noktalara dikkat edilmelidir. İçerisinde yer alan süt ve pirinçle besleyici özelliği bulunan bu tatlıya farklılık olması açısından yumurta sarısı ilave edilip pişirilebilir. Porsiyonluk fırın kaplarına koyularak pişirilen ve üzeri nar gibi kızartılan fırın sütlaç fındık ya da ceviz ile süslenerek servise hazır hale getirilebilir. Buna ek olarak tarçın da sütlacın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Servis için sütlacın biraz soğuması beklenirse daha da lezzetli olacak ve tadına doyulmayacaktır.

Fırında Sütlaç İçin Gerekli Malzemeler

Tam ölçülü fırında sütlaç için gerekli malzemeler şunlardır:

- 5 su bardağı süt

- 1 su bardağı toz şeker

- 2 su bardağı su ( pirinci haşlamak için kullanılır)

- 1 çay bardağı pirinç

- 1 adet yumurta sarısı

- 2 yemek kaşığı buğday nişastası

- Nişastayı açmak için 1 su bardağı su

- 1 paket vanilya

Fırında Sütlaç İçin Pişirme Önerisi

Fırında sütlacı pişirmek için ısıya dayanıklı kaplar kullanılır. Bunun için alüminyum folyodan hazırlanan kaplar tercih edilebilir. Pişirme öncesinde fırın tepsisinin içine kapların yarısını geçmeyecek kadar su eklenir. Ancak bu suyun pişme esnasında sütlaç ile temas etmemesi gerekir. Pişme esnasında fırının ızgara kısmı çalıştırılır. Bu tarife göre pişme süresi yaklaşık kırk beş dakikadır.

Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır?

Fırında sütlaç yapmak için ilk olarak şeker ile soğuk süt tencereye alınır ve çırpma teli ile şeker eritilir. Daha sonra şekerli süt karışımı ocakta kaynamaya bırakılır ve ateş kısık olacak şekilde ayarlanır. Ayrı bir tencerede iki su bardağı suyun içerisine pirinçler atılır ve haşlamaya bırakılır. Sütteki toz şeker iyice erdiğinde ve kaynamaya başladığında içerisine vanilya ilave edilir. Pirinçler haşlandıktan sonra süzülür ve kaynayan süte koyulur. Başka bir kabın içinde buğday nişastası, su ve yumurta sarısı karıştırılır ve bu karışım hızlıca sütlü karışıma dökülür. Ardından sütlaç fırın kaplarına bölüştürülerek 200 derece fırında yaklaşık 15 dakika pişirilir.

Diğer İçerikler