Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Kokoreç Neden Yapılır
Kokoreç Neden Yapılır
19.09.2020 00:00:00

Kokoreç, sokak lezzetleri arasında karşımıza en çok çıkan ve en seviyen yiyecekler arasındadır. Peki bu benzersiz lezzet nedir ve neden yapılmaktadır?

 

 

 

Kokoreç neyden yapılır ve içinde neler vardır

 

Kuzunun mumbar adı verilen kalın bağırsağı ve ince bağırsağının çeşitli baharatlarla közde buluşması, kokoreç nasıl yapılır kısmını aktarmaktadır. Lezzetli bir kokoreç için karşınıza çıkan diğer bağırsaklardan ziyade kuzu bağırsağının tercih edilmesi önerilmektedir. Bu, kokorecin lezzetini arttıracaktır. Elbette her şeyden önce bağırsağın temizlenmesi gerekir. Bu kısma dikkat etmeniz hijyen ve sağlığınız açısından önemli bir noktadır. Bu temizliği tazyikli su ile kolayca yapmanız mümkün. Ancak dikkatli olmalısınız çünkü yapısı gereği bağırsak ince olduğu için kolaylıkla kopabilir. Bağırsak temizliğinde kullanacağınız diğer bir etkili yöntem sirkedir. Sirke güçlü bir mikrop kırıcı olduğu için bağırsağı sirkeli suda bekletmeniz de işe yarayacak ve faydalı olacaktır. Bağırsağı tamamen temizledikten sonra sarım işlemine geçirilir. Kokoreci temizleme aşamasından sonra aslında en zevkli kısım olan sarma işlemi gerçekleştirilir. Bilindiği üzere Kokoreç iç ve dış kısım olarak iki bölümden oluşur. İç kısmı hazırlarken mumbarlar soğanlı ve baharatlı şekilde dikkatli bir biçimde kokoreç şişine dizilmelidir. Dış kısmına gelecek olursak ince bağırsakları şişin etrafına birden fazla kez katman oluşturarak sarmak gerekmektedir. Gerçek lezzete ulaşmak için bu sarımın mümkün olduğunca kalın olması gerekir. Kokorecinizin daha lezzetli olmasını isterseniz sardığınız katmanların aralarına küçük yağ katmanları ekleyebilirsiniz. Bizim de tavsiyemiz bu yöndedir.

Tüm bunlara ek olarak Bütün et yemeklerinde olduğu gibi kokorece de en çok yakışan baharat kekiktir. Bunun dışında damak tadınıza uygun olacak şekilde istediğiniz baharatı da kokorece ekleyebilirsiniz. Kokorecin domates ve biberle buluşması, onu vazgeçilmez bir lezzet yapmaktadır.

Buraya kadar bahsedilen kokoreç, kuzu bağırsağı kokoreciydi. Fakat kokorecin tavuk ve balık ile yapımı da mümkündür. Kokorecin lezzetinden vazgeçemiyor ama bağırsaktan yapılıyor olması sizi rahatsız ediyorsa balık ve tavuk ile yapılan halini de tercih edebilirsiniz. Yapılışı aynı olsa da birçok şehirde yapılan kokorecin ismi değişebiliyor. Buna neden olan sebep ise kokoreçte kullanılan baharatlardır. Örneğin İstanbul kokoreci domatesli iken İzmir Kokoreci kimyonludur.

Diğer İçerikler