Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Kokoreçin Zararı Var Mıdır?
Kokoreçin Zararı Var Mıdır?
21.09.2020 00:00:00

Kokoreç Arnavutça kökenli bir kelimedir. Kokoreç yapımında kullanılan bağırsaklar genellikle küçükbaş hayvanlara aittir.

Kokoreç zararlı mıdır? Kokoreçin burada yapımı çok önemlidir. İlk olarak bağırsaklar içten ve dıştan iyi bir şekilde temizlenir. Kokorecin iç bölümü bumbardan, dış kısmı ince bağırsaktan elde edilir. Daha sonra ince bağırsaklar şiş etrafında dolandırılır. Ara kısımlarına ise ince yağ tabakaları sırayla yerleştirilir. Şişler yatay bir şekilde özel ızgarada pişirilir. Kokoreç üzerinde en çok tercih edilen baharatlar kimyon ve pul biberdir. Tabakta ya da ekmek arasında tüketilir.

Kokoreçin Zararları

Türkiye’de kokoreç sokak yemeklerinden bir tanesidir. Bu lezzet restoran menülerinde genellikle yer almıyor. Kokoreç yapısı nedeniyle çeşitli mikropları içerisinde barındırıyor. Bu da kokoreçin zararlı olup olmadığını düşündürüyor. Kokoreç hazırlanırken ilave edilen baharatların oranı da önemli bir konudur. Kokoreçin ateşe direkt tutularak pişirilmesi kansorojen etki yaratabilir.

Sakatatlar vücut için son derece besleyicidir. Özellikle kuzu kokoreci çok daha lezzetlidir. Kuzulama mevsimi doğanın uyanışına denk gelir. Böylece lezzet üst noktaya çıkar.

Kokoreç Hazırlamanın Püf Noktası

Kokoreçte kullanılan uykuluk da bağışıklık sisteminin korunmasında önemli katkılarda bulunur. Piyasada yer alan kokoreçlerin çoğunda uykuluk yerine mumbar ya da iç yağı kullanılmaktadır. Pişirme usulü kokoreçin lezzetinde önemli bir rol oynar. Kokoreç imalatında ve pişirilmesinde en çok temizliğe önem verilir. Bu da Tekin ustanın pek çok kişi tarafından tercih edilmesine neden oluyor.

Kokoreçin Yağı Zararlı Mı?

Kokoreç yağlı bir yemektir. Fakat pişirme sırasında yağın fazlası yok edilir. Mangalda kokoreç satılırken yağı sızdırılır ve öyle ikram edilir. Hayvansal yağ günümüzde en çok tartışılan konulardan bir tanesidir. Yiyecekler arasında kokoreç kadar besleyici olan tek şey karaciğerdir.  Kokoreçin zararları ilk olarak temizliğine ve baharatlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Kokoreçi tüketecek kişinin herhangi bir sağlık problemi bulunuyorsa yağ oranı yüksek bir gıda olduğu için problem oluşturabilir. Lezzetli bir kokoreçle tanışmak isterseniz hemen internet üzerinden vakumlu kokoreçleri sipariş edebilirsiniz. Kokoreç uzun yıllardır ülkemizin kültüründe önemli yer edinmiş lezzetlerden bir tanesidir.

Diğer İçerikler