Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Kokoreçte Hangi Malzemeler Kullanılır?
Kokoreçte Hangi Malzemeler Kullanılır?
16.09.2020 00:00:00

Kokoreçte kullanılan malzemeler çeşitlilik gösterir. Ana malzemesi kuzu işkembe olan bu lezzet içerisinde domates, sivri biber, kimyon, kekik, acı pul biber, tuz gibi malzemeler kullanılır. Yemekte kullanılan baharatlar lezzetin daha farklı olmasını sağlayacağından bunu damat tadına göre ayarlamak mümkündür. Örneğin acı yemeği sevenler acı kırmızı pul biberi daha fazla koyabilir. Kokorece tat veren ana malzemelerden biri kekiktir. Bunun için dağ kekiği ya da limon kekiği kullanılabilir. Burada önemli olan nokta kekiğin doğal ve taze olmasıdır. Yemekte kullanılan baharatlar ne kadar taze ve doğal olursa elde edilecek lezzet da o kadar fazla olacaktır. Bu durum tüm yemekler için geçerlidir.

Kokoreç Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kokoreç yapmanın püf noktaları pek çok kişi tarafından merak edilir. Özellikle evde kokoreç yapacaklar için bunlara dikkat etmek daha lezzetli sonuçlar almayı sağlayacaktır. Bunun için ilk olarak kokoreci bilinen bir yerden almaya özen gösterilmelidir. Malzemenin taze olmasının lezzeti artıracağı unutulmamalıdır. Buna ek olarak pişirme kısmına dikkat edilmelidir. Kokoreç ağır ağır piştiğinde gerek kıvamı gerekse lezzeti daha iyi olacaktır. Bu amaçla ateş çok fazla ya da çok az açılmamalı, iyi ayarlanmalıdır. Eğer yemekte domates ya da biber sevilmiyorsa kokoreçler yıkandıktan sonra tekrar tavaya alınmalı ve içerisine doğrudan baharatlar ilave edilmelidir. Bunların ne miktarda olacağı isteğe göre ayarlanabilir.

Kokoreç Baharatları Nelerdir?

Kokoreç baharatları her evde bulunan malzemelerden meydana gelir. Kimyon, kekik, acı kırmızı pul biber, tuz, karabiber kokorecin temel baharatları olup bunlar damak lezzetine bağlı olarak çeşitlendirilebilir.  Özellikle kekik ve pul biber kokoreç yaparken dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Bunların doğal ve organik olması yemeğin tadını artıracaktır. Genellikle kuzu kokoreç daha çok tercih edildiğinden bu baharatlarla uyumlu bir tat elde edilmektedir. Sakatatların insan sağlığına yararlı yiyecekler olduğu düşünüldüğünde bu tarif herkes tarafından denenmelidir. Burada önemli olan nokta kuzu kokoreç seçiminin güvenilir adresten yapılmasıdır. Sağlıklı koşullarda hazırlanmış sakatat tüketmek hem tat hem de sağlık açısından daha yararlı olacaktır.

Diğer İçerikler