Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Künefe Nasıl Yapılır?
Künefe Nasıl Yapılır?
19.09.2020 00:00:00

Türkiye’nin en önemli tatlılarının başında gelen ve herkesin bayılarak yediği künefe nasıl yapılır sorusuna doğru yanıtlar bulmak iyi tatlar için gereklidir.

Günümüzde çok fazla restoranların menülerinde yer alan künefe için pek çok farklı yöntem uygulansa da genel olarak işlemler aynı olmaktadır. Çok daha lezzetli tatlılar yapmak için en doğru olan tarifi bulmak çok önemlidir.

Künefe Nedir?

Künefe nasıl yapılır tadını bilen herkesin en fazla merak ettiği ve doğru cevaplar aradığı soruların başında gelmektedir. İyi bir künefe yapmak ya da yemek için kesinlikle malzemenin ve tarifin son derece iyi olması gerekir. Künefe denilince ilk akla gelen Hatay yöremiz olsa da Adana ve Mersin’de de çok daha lezzetli künefeler yapılmaktadır.

Genel olarak bu tatlı kadayıf tatlısı olarak anılmaktadır. Ancak kadayıf tatlısından künefeyi ayıran özellikler bulunmaktadır. Bu tatlı daha ince ve içerisinde peyniri yer almaktadır. İçinde yer alan peynir keçi ya da inek sütünden yapılan tuzsuz, beyaz renkli ve ağıza alındığında uzayan bir çeşittir. Künefe yedikçe insanın daha fazla yemek istediği ve son derece lezzetli bir tatlı olmasından dolayı sevmeyen çok azdır.

Künefe Yapılışı Nasıl Olur?

Genel olarak insanlar künefe tatlısını tadından emin oldukları ve güvenilir yerlerde yemeyi tercih ederler. Çünkü bu tatlıyı yapmak ve kıvamını tutturmak çok da kolay değildir. Künefe yapılışı genellikle restoranlara göre evde daha zor olmaktadır. Ancak evde yapılamaz diye bir kural yoktur. Künefe için malzemelerin kalitesi ve kullanılacak olan peynirin çok daha iyi olması dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Sıcak servis edilen tatlının şerbeti için su ve şeker bir tencere içinde kaynatılmalıdır. Kadayıflar ince parçalar haline alınarak oda sıcaklığında erimiş olan tere yağ ile yoğurma işlemleri yapılmaktadır. Tepsi içine kadayıf dizilir ve diğer bir tepsi yardımı ile üzerine iyice bastırılır. Evde künefe yapımı işlemlerinde kadayıf üzerine peynir ve daha sonra kalan kadayıf dizilerek bastırılır. Ardından ocakta kısık ateşte ters düz yapılarak her iki tarafın eşit şekilde pişirilmesi sağlanmaktadır.

Diğer İçerikler