Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Midye Dolma Nedir?
Midye Dolma Nedir?
22.09.2020 00:00:00

Severek tüketilen yiyeceklerden biri midye  dolmadır. Midye dolma midye etine eklenen bazı tatlarla beraber tüketilen bir deniz mahsulüdür.

Günümüzde Midye Dolma

İstanbul ve birçok büyükşehirde midye dolmaların tüketimi yaygın şekilde görülmektedir. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de satışı yaygın bir üründür. Aşamalı şekilde yıllar geçtikçe  midye dolmaların kullanım alanları genişlemektedir.  Satın alınan yerler, midye tüketiminin sorun çıkarmaması için önemlidir.

Osmanlıda Midye Dolma

İlk çıktığı dönem tam olarak bilinmemekle beraber midye dolma, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde  oldukça yaygın şekilde tüketiliyordu.  Genel tüketim amacının atıştırmalık olduğu bilinmektedir. Midye dolmalarda Ermeni kökenli  bir tüketim alışkanlığı da bilinmektedir. Ermeniler Osmanlı Dönemi’nde  toplumun büyük bölümünü oluşturduğu için bu dönemlerde yaygın şekilde midye dolma tüketildiği bilinmekte, kültürel açıdan da etki olduğu bilinmektedir.

Midye Dolma Yapılışı

Midye dolma yapılışı için öncelikli malzeme iri boy midyedir. Bundan dilediğiniz kadar temin edebilirsiniz. Örneğin  15 tane pişirebilirsiniz.  İkinci olarak 4-5  çorba kaşığı zeytinyağı  ve 2  kıyılmış kuru soğan gerekir. Midye dolma 1 kaşık kuş üzümü  eklendiğinde tadı daha güzel hale gelir. 1 bardak pirinç, 1 kaşık dolmalık fıstık, 1 kaşık dolusu toz şeker, tuz ve karabiber önemli malzemelerdir. 3 kaşık  nane, 1 kaşık yenibahar, birkaç adet karanfil eklenecek malzemelerdendir. İşlem aşamalarına gelince:

  • Öncelikle midyelerin kabuklarını temizleyin, bunun için sert bir fırçayla işlem yapabilirsiniz.
  • Midye kabuğunu açtığınızda oluşan kıl görüntülerini de fırçayla temizleyin. Bir kere daha midyeyi yıkayın.
  • Midyelerin içlerini dolma içi ile doldurun ve iple sıkı şekilde ağzını bağlayın. Bu işlemi her midyeye uyguladığınızda tencereye sıralama işlemi yapılır.
  • Midyelerin üzerine su koyarak hızlı ateşte 20 dakika pişirme işlemi yapın.
  • Servis tabağına limon dilimleri koyarak servis edin.

Midye Zararlı Mı?

Midye zararlı mı sorusu birçok kişinin aklına gelen bir durumdur. Midye doğru şekillerde  yapılmazsa ve içerisindeki malzemelere alerjiniz varsa yememelisiniz.   Midye toplanan yerin sağlığa zararı olmadığı bilinen denizlerden, akıntılı alanlardan toplanmış olması gerekiyor. Bunun aksi midye toplanan yer ise köprüler, gemi iskeletlerinden toplananlar tehlikeli demek oluyor.

Diğer İçerikler