Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Midye Dolmanın Faydaları
Midye Dolmanın Faydaları
22.9.2020 00:00:00

Midye dolmanın faydaları  midye seven herkesin merak ettiği bir konudur. Midye dolma tüketimi yaparken pek çok avantaj da elde etmiş olursunuz.

Sinir Sistemine İyi Geliyor

Yapılan araştırmalara göre midye dolma içerisinde bulunan deniz mineralleri sinir sisteminin genel yapısına iyi geliyor. Kas ve doku onarımına katkısı olan midye, özellikle pirinçsiz şekilde tüketildiğinde faydasını daha da çok gösteriyor.  Kemik hassasiyetini artırıcı etkisi nedeniyle de tüketimi öneriliyor. Mutluluk hissini artıran seratoninin çoğalmasında da  faydası bulunuyor. Midye dolma mutluluk veren ve depresif hisleri azaltan bir işleve sahip.

İltihaplı Eklemlere İyi Gelir

Omega 3 tipi doğal yağ barındıran midye dolma, iltihaplı eklem ağrılarını hafifletici etki yapmaktadır. Kas ve dokuların onarılması için gereken yatıştırıcılığı sağlar. İçerisindeki osteoartrit, fibromiyalji sayesinde bu etkiyi gerçekleştirebilmektedir.

Kansızlık Sorununu Engeller

Anemi sorunu yaşayanlar için midye dolma faydaları epey fazladır. Demir açısından zengin bir kaynak olduğu için özellikle bu yiyeceğin tüketimi gerekmektedir. Kan dolaşımında sorun yaşayanlar ve kalp krizi geçirme riski olanlar için de  avantajlı olduğu bilinmektedir. Mineraller açısından zengin olan midye, doymuş yağı oranı düşük olduğu için büyük bir avantaj sağlar.

Hormon Düzenleyicidir

Manganez, İnsan vücudundaki cinsellik hormonlarının düzenlenmesi, daha fazla  salgılanması gibi avantajlar sağlar. Midye tüketimi cinsel isteği artırıcı bir etki yapar. Ayrıca barındırdığı selenyum, bağışıklık sisteminin  artmasında, zararlı maddelerin vücuttan çıkarılmasında etkilidir. Tiroit bezlerinin düzenli olarak çalışmasına da katkıda bulunduğu söylenmektedir.

Göz Sağlığını Korur

A vitamini desteği  verdiği için göz sağlığına iyi gelen midyeyi düzenli olarak tüketebilirsiniz. Gözlerin beslenmesini sağlayan midye içeriği, cilt yapısına da iyi gelir. Ciltteki kan hücre sayısını artırdığı için kırmızı kan hücrelerinin yenilenme hızında katkısı vardır.

Unutkanlığa İyi Gelir

Midye dolma tüketimi  B -12 vitamini ve c vitamini desteği sağlaması nedeniyle hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Sinir hücrelerinin arasındaki iletişimin artmasında etkilidir. 

Genel Diş Sağlığına İyi Gelir

Yapılan araştırmalara göre midyeler düzenli olarak tüketildiği zaman diş ve dişeti sağlığının iyileştirilmesi konusunda avantaj sağlar. Deniz mineralleri bunda katkılıdır.

Diğer İçerikler