Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Midyede Hangi Vitaminler Bulunur?
Midyede Hangi Vitaminler Bulunur?
23.09.2020 00:00:00

Günlük yaşamda pek çok insanın tükettiği midye dolma besin değeri yönünden de merak konusu olur. Midyede hangi vitaminler bulunur sorusunun yanıtı çok sayıda kişi tarafından araştırılır. Oval bir görünüme sahip olan bu deniz ürünü faydalarıyla dikkat çekmektedir. Özellikle kış ve bahar başlangıcı aylarında tüketildiğinde midyenin daha da lezzetli olduğu ifade edilir. Genellikle ege bölgesinde daha çok üretilen midyeler sokak lezzetleri arasında önemli bir yere sahiptir. Besin değeri olarak bakıldığında midye içindeki B12 ve A vitaminleri ile dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra midyenin mineral deposu olduğu da belirtilir. Ancak istenilen faydanın alınabilmesi için midyenin temiz denizde üretilmiş olması gerekir. Aksi durum sağlığı tehdit edecektir.

Midyenin Besin Değerleri Ve Kalorisi Nedir?

Midyenin besin değeri zengin içeriğe sahiptir. Buna göre 100 gram midye 86 kcal kalori vardır ve 3,6 gram karbonhidrat içerir. Bunun yanı sıra 100 gram yani bir porsiyonluk midye 14,7 gram protein, 1,0 gram yağ, 65,0 miligram kolesterol, 54,0 IU A vitamini, 204,0 miligram potasyum, 44,0 miligram kalsiyum ve 3,3 miligram demir içerir. Yapılan açıklamalara göre 100 gram midye içinde 0,0 gram lif ve 0,0 miligram C vitamini bulunur. Bunların yanı sıra midyenin insan vücuduna sağladığı faydalar da ilgi görmektedir.

Midyenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Midyenin faydaları ve zararları mutlaka araştırılmalıdır. Aminoasit yönünden zengin olması sebebiyle midye protein kaynağı olarak bilinir. Buna göre bir tabak midye yiyen kişi 18 gram protein alacaktır. Kontrollü şekilde tüketildiği takdirde midyenin içinde bol miktarda yer alan A vitamini vücuttaki A vitamini gereksinimini karşılayabilir. Midyede mineral olarak selenyum ve magnezyum vardır. Bunlardan magnezyum kanın pıhtılaşmasını ve kan şekerinin ayarlanmasını sağlar. Selenyum ise vücuttaki metabolizma sağlığının korunmasına önemli rol oynar. İçinde bulunan omega 3 yağları sayesinde midye ciltteki yaşlanma etkilerinin minimum seviyede olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda içindeki iyot seviyesi tiroit bezini olumlu yönde etkiler ve metabolizmayı arttırarak kilo vermeniz daha basit olmasına katkıda bulunur.

Diğer İçerikler