Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Sütlaç Nasıl Yapılır?
Sütlaç Nasıl Yapılır?
20.9.2020 00:00:00

Mutfakların vazgeçilmez tatlılarından olan ve bir o kadar kıvamını tutturmanın zor olduğu sütlaç nasıl yapılır sorusuna pek çok kişi doğru cevapları aramaktadır.

Ülkemizin en önemli tatlılarından biri olan sütlaç pek çok kişinin sevdiği hem hafif hem de çok lezzetli tatlıların başında gelmektedir. Ancak güzel bir sütlaç yemek kıvam oranını tutturması zor olduğundan çok da kolay olmaz.

Sütlaç Nedir?

Hem kış aylarının hem de yaz aylarının en fazla tercih edilen tatlılarının başında gelen sütlaç nasıl yapılır sorusuna en doğru yanıtları bulmak gerekir. Çünkü sütlaç çok hafif tatlı olmasına rağmen kıvamını tutturmak çok da kolay olmayan bir tatlı türü olmaktadır. Zor olmasına karşın evlerde ya da restoranlarda en fazla yapılan tatlı çeşitlerinin başında gelmektedir. 

Son derece besleyici özelliğe sahip olan sütlaç pirinç, su, şeker ve süt ile yapılmaktadır. Kontrollü bir şekilde pişirilmesi gereken bu tatlı inanılmaz bir tat elde edilen bu tatlıyı genel olarak denemeyen kimse kalmamıştır. Güzel bir kıvam ve tat için kesinlikle güvenilir yerlerden yemenin yanı sıra evde yapmak için kesin olan tarif olması gerekmektedir.

Sütlaç Yapımı Tarifi

Sütlaç iki çeşidi olan ve her iki çeşitte de düzgün yapılması durumunda çok daha lezzetli tatlılar olmaktadır. Fırında sütlaç ya da sade sütlaç olarak çeşitlere ayrılan tatlının kıvamını bulmak için insanlar çok fazla tarifler denemektedir. Tatlıyı yapmak için kullanılan malzeme seçimine çok dikkat edilmeli be kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Sütlaç yapmak için ilk olarak pirinç yıkandıktan su ile ocağa konulmalıdır.

Pirinçler yumuşayıp suyu çekildikten sonra soğuk süt üzerine eklenir. Devamlı olarak karıştırılması gereken tatlı kaynamasını bekleyin ve 10 dakika kadar pişirin. Yeteri kadar toz şekeri ilave edilerek karıştırmaya devam edin ve 2 taşım kadar kaynatın. Kıvamı yerine gelen sütlaç kaselere konulur ve soğuyunca buzdolabında bekletilir. Ev yapımı sütlaç için soğumuş olan tatlıların üzerine isteğe bağlı olarak tarçın ya da fındık serperek servis edilebilir. Sütlaç tarifleri genellikle birbirlerine benzese de her yörenin kendine özgü tarifleri bulunmaktadır.

Diğer İçerikler