Başa Dön
Tekin Ustadan Efsane Lezzetler
Blog
Tekin Usta’nın Vakumlu Kokoreçleri
Tekin Usta’nın Vakumlu Kokoreçleri
20.09.2020 00:00:00

Sevilen sokak lezzetlerinden birisi olan kokoreç, Türkiye'nin farklı illerinde insanların damak tadına hitap ediyor.

Vakumlu kokoreç bağırsağın şişe sarılarak, mangalda pişirilmesi ile yapılıyor. Mangalı kendisine özgü olan bu lezzet odun ateşinde demleniyor. Ekmek arasında servis edilen İzmir usulü kokoreçte baharat dışında bir şey girmiyor. Günümüzde farklı şekillerde servis edilen kokoreç Türkiye’ye mal olmuş lezzetlerden bir tanesidir. Türkçe’deki kokoreç, Arnavutçadan dilimize girmiştir. Kokoreç özellikle balkan uluslarında gözlemlenen lezzet türlerinden bir tanesidir. İzmir Osmanlının en büyük ticaret limanlarından bir tanesiydi. Liman ticareti ile şehrin lezzetleri çeşitli hale gelmiştir. Böylece kokoreç lezzeti ülkemize taşınmıştır. İzmirliler kokoreci en yalın haliyle, üstüne sadece baharat atarak tüketiyor. İzmir kokoreci, kuzu bağırsağı ve mumbardan yapılır., A, B12, B1 ve B2 gibi vitaminleri içeren kokorecin mutlaka hijyenik koşullarda hazırlanması gerekir. Etinin yumuşak ve iyi pişmiş olması kokorece ayrı bir lezzet katıyor.

Kokorecin en lezzetli hali süt kuzusunda bulunan bağırsaktan olur. İlkbahar aylarında özellikle süt kuzu zamanlarında kokoreçler lezzeti ile adından söz ettiriyor.

Güvenilir Kokoreç Tüketin

Sakat vitaminlerle beraber ayrıca içerisinde selenyum ve demir gibi elementleri de bulunduruyor. Kokoreçte güvenilir tüketim çok önemlidir. Özellikle dışarıya gönderilen kokorecin sağlıklı bir şekilde vakumlanması gerekir. Temizlik kokoreç için en önemli konulardan bir tanesidir.  Bağırsaktan yapıldığı için yararlı bir besin olan kokoreç İzmir usulünde sadece kimyonla beraber tüketiliyor.  İnsanlar son zamanlarda pandemi nedeniyle hijyen konusunun daha da üzerinde durmaya başladı. Tekin usta hijyen konusunda beklentileri tam olarak karşılıyor. Kokoreç imalatında ve pişirilmesinde en çok temizliğe önem verilir. Bu da Tekin ustanın pek çok kişi tarafından tercih edilmesine neden oluyor. Kokoreç denildiği zaman ise akıllara mutlaka İzmir usulü kokoreç geliyor. Tadına doyulmaz kokoreç bu adres üzerinde sizleri bekliyor. Hijyen bizim için önemli bir konudur. Kokoreç için bağırsaklar hazırlanırken son derece dikkatli bir şekilde davranılması gerekir. Biz hijyen konusunda beklentilerinizi tam olarak karşılayabiliriz. Lezzetli bir kokoreçle tanışmak isterseniz hemen internet üzerinden vakumlu kokoreçleri sipariş edebilirsiniz.

Diğer İçerikler